E- learningová platforma projektu PRVI: Výuková videa

Součástí aplikační stránky projektu PRVI je také E-learningová platforma, která bude  prezentovat výukové a doprovodní materiály pro zapojení tématu do výuky na pedagogických VOŠ a SŠ, ale také v předmětech  u nás na Pedagogické fakulte MUNI. Součástí e-learningu budou aj výuková videa, na kterých již usilovně pracujeme. Díky souhlasům rodičů můžeme v Dětské skupině Žabka natáčet běžný chod, hru a interakce dětí. I přes situaci korona krize využíváme natočený materiál a již je na světě první video.

15. 10. 2020

První video se zaměřovalo na komunikaci učitele a dětí a rozvíjelo kompetence aktivního naslouchání. Jde o způsob komunikace, při kterém registrujeme, co druhý říká, ale současně jej povzbuzujeme ke sdělování informací, volnému vyjadřování myšlenek, a názorů neverbálními i verbálními prostředky. Aktivním nasloucháním získáváme potřebné informace a současně ověřujeme vzájemné pochopení. Může jít o povzbuzování, objasňování, parafrázování, zrcadlení pocitů, shrnování nebo oceňování. Ve videu například paní učitelka říká: “Vážím si toho, že jste mi pomohly plachtu vyklepat. A teď si tam můžete sednout a zamotat se.“ Co myslíte, že použila?

Toto video bylo testováno středoškolskými studenty u našeho aplikačního garanta  a setkalo se s příznivými až nadšenými ohlasy. Nyní pracujeme na dalším videu, které bude animované a bude se zaměřovat na proces adaptace dětí.