Článek "Konec dětským skupinám, zpátky do jeslí!"

Přečtete jsi co si naše výzkumnice Martina Kampichler a Lucie Jarkovská myslí o připravované novelizaci péče o děti do tří let.

27. 7. 2020

"Vláda na zasedání v pondělí 20. července 2020 projednala a schválila zákon, který ruší dětské skupiny a znovu přichází s institucí jeslí. Novelu bude nyní projednávat Poslanecká sněmovna. Původním impulsem pro danou novelu byla snaha o zákonné zakotvení takzvaných mikrojeslí (pro nejmenší děti od šesti měsíců) a zajištění dlouhodobého financování dětských skupin po ukončení evropských fondů, z nichž byly financovány doposud. Zároveň představuje šanci řešit nesystémovost, kterou se současné předškolní vzdělávání vyznačuje: na jedné straně funguje systém mateřských škol pro děti od dvou do šesti let s jasně vymezeném vzdělávacím záměrem, na druhé straně poskytují dětské skupiny pro děti od roku do šesti let hlídací služby, které mají především podporovat slaďování pracovních a pečovatelských povinností a program, který tato zařízení nabízejí, není státem nijak specifikován. Zdá se ovšem, že způsob, jakým čerstvě schválená novela tuto situaci řeší, nesystémovost ještě prohlubuje."

Čtěte více na na online portálu A2Alarm.