Článek v European Early Childhood Education Research Journal

Vyšel článek Martiny Kampichler (členka týmu CRVP) "Parallel worlds? Parental rationalities of governing children in the context of the diversifying Czech pre-school system" v časopisu European Early Childhood Education Research Journal.

11. 3. 2021

Abstrakt: Tento článek se zaměřuje na různé racionality "spravování" dětí v kontextu různých zařízení předškolního vzdělávání a péče, na to, jak racionalita potenciálně ovlivňuje způsoby péče o děti a jejich vzdělávání a jak to souvisí s reprodukcí sociálních nerovností. Je inspirován Foucaultovou prací na governmentalite a zaměřuje se na způsoby, jak rodiče chápou, že by jejich děti měly být formovány v zařízeních dení péče. Zjistilo se, že různé rodičovské racionality vlády jejich dětí ve vztahu k různým prostředím předškolního vzdělávání a péče potenciálně urychlují sociální nerovnosti. Na základě prezentovaných poznatků článek vyzývá k rozšíření diskuse o kvalitní péči.

Více k článku ZDE.